Држава у
којој нисам био. Искрено речено, почевши
од онога што сам до сада о њој сазнао,
или чуо, немам неку претерано велику
жељу да је обиђем али ниво заинтересованости
да је видим „изнутра“ се лагано мења.
Друга на
свету по броју становника а по броју
религија и божанстава можда заузима и
прво место. Одликује је брзорастућа
економија која је почела да се прелива
преко граница њених 29 савезних држава
и седам унија, предивна природа, излазак
како на море тако и на највише планинске
врхове. Историја јој је била довољно
бурна, захваљујући Великој Британији
која где год да завлада само уноси немир
и незадовољство. Ко није чуо за Џавахарлал
Нехруа и Махатму Гандија, је вероватно
млађи од двадесет година, можда је
преспавао скорију историју или је
одрастао у прашумама Бразила.
Насупорт
чињеници да заузима велику површину на
којој живи огромна популација, нема
велике културолошке и језичке разлике,
као нпр. у Тајланду или Кини. Индијци са
крајњег севера могу комотно и опуштено
да комуницирају са сународницима са
југа, на пример. Међутим, оно што омета многољудну Индију да буде још утицајнија на светском нивоу су тзв "касте". Они о томе не причају. Као да то не постоји. Према томе се понашају као да је у питању највећа тајна. Или је то нешто што константно желе да "гурну под тепих". А сведоци смо да се стално дешавају неке ненормалности. Групно силовање оне девојке у аутобусу (!), сексуално иживљавање на малолетницама, склапање уговорених бракова са малолетницима и слично. Све је то последица необразованости и вековног потискивања проблема као и лошег односа према другим припадницима свог народа. Времена се мењају, информације су знатно доступније и робовласнички однос према сународнику, само зато што га сматраш за припадника "ниже класе", је много више од превазиђеног у савременом поимању света. Истина је да се много државе понашају робовласнички и ниподаштавачки према остатку света али је то већ тема за себе.
Свакодневно сам у контакту са Индијцима. Посао не познаје границе а они су баш јефтина радна снага. Звучи лоше али су они, ако их неко пита, задовољни. Доста њих ми се не јавља у ходнику, нити одговарају на нормално, културно "добро јутро". Нисам имао појма зашто. Мислио да је то зато што нисам Немац, па зато што сам нови лик у фирми и слично, међутим, скоро сам сазнао да се не обраћају људима које им није представило надређено лице. За нас, Европљане, чудно понашање, али опет, на Тајланду је сасвим нормално и пожељно чачкати нос на јавним местима.
Исто тако, скоро сам сазнао, да сам планиран за пословно путовање у Индију. Крајем године. Пред зиму. Шест месеци, у цугу, или два пута по три. Видећемо. Још немам званичну потврду али "где има дима, има и ватре". Ето прилике да упознам Индију "изнутра". Што рече реклама на тв-у за туризам у Индији: "Incredible India" Ево читавог сајта сличног имена http://www.incredibleindia.org/ који је покренула влада Индије.