Prime Directive

И да будемо начисто. Вређање мене овде још и може да прође, задаћете коју рану мојој сујети, зарашће, нема везе, али вређање неког другог, на мом блогу, мојој авлији, не дозвољавам. Ово сматрам разбибригом и малом можданом гимнастиком а не огласним простором те ако неко жели некога да прозива, нек` лепо отвори свој налог па удри брате, сестро или шта си већ. Свађа и те клиначке глупости не долазе ни под који обзир! Није цензура већ немање разумевања за приземна срања. Ако ме нешто нервира и диже ми притисак је препирање ради препирања! Двоје не може да разговара ако имају исти став, то је јасно ко летњи дан у подне, али контрирање зарад самозадовољавања личне малограђанштине заиста нема шансу. Аргументовани ставови долазе у обзир, то волим и много ценим и надам се истима. Унапред хвала на разумевању.

Понешто о мени

Моја слика
Половина људи има константну жељу да другима прича приче и објашњава очигледно. Ја спадам у другу половину. Ако имам шта да кажем рећи ћу/откуцаћу овде па кога интересује, интересује. А кога не интересује... изгубио је 10 секунди живота док је и ово читао. Нек` тражи бољу кафану!

... а кога интересује више података о мени:

субота, 13. октобар 2012.

Чудни дани

            Субота вече. Ускоро ће 22ч, Малена се истуширала, отишла да легне и одмара, јер бити трудан и није баш толико лак посао, Мирко је услео да заспи иако му је зачепљен нос од прехладе а синоћ је имао и стомачне проблеме, а ја? Шта ја радим? Већ треће вече за редом седим у полумрачној просторији, са лицем осветљеним светлошћу са компа и куцкам. У ствари, премишљам се и размишљам одакле да кренем. Где је почетак ове приче? Крај се сигурно не назире, јер ко зна шта ме још чека у животу.               
              Волим филмове а "Чудни дани" из 1995. године са Ралфом Фајнсом и Анђелом Басет у главним улогама ми је један од омиљених. Ипак, овог пута нећу о њему. Кога интересује, нек` се потруди да га купи или "скине" са нета. Протеклих пар седмица су били моји чудни дани. Немам "сто" година, нисам преживео први и други светски рат али сам видео довољно излазака сунца што ми даје за право да говорим о животним ситуацијама. Бар о мојим. Никада до сада у животу нисам имао слична осећања и искуства.
                Када сам стигао у Немачку, што није било пре пар седмица већ пре шест година, био сам пријављен у једној од централних немачких држава. У Рајланд-Фалцу (Rheiland-Pfalz). Ипак, све време сам радио на западу Немачке, у држави Северна Рајна-Вестфалија (Nordrhein-Westfalen). Тачније, у Дортмунду. У то време сам га из "милоште" звао "јебени Дортмунд". Разлога за овај епитет је, тада, било више. Био сам сâм, у стану који је био веома мали и налазио се у крајње турском крају, на посао сам ишао као попишан јер је газда колегама Немцима напричао и да сам експерт и да немачки говорим к`о српски и, као вишња на вр` торте, нисам имао ама баш никакву сигурност, а киша пада сваки други дан. Кад год сам упитао послодавца докле ће ово овако, одговор је увек гласио: "Не брини! Следећих неколико месеци ћеш имати и посао и стан." Уз обавезно другарско намигивање и тапшање по рамену... И како то обично бива, све је то пукло к`о тиква! Током тог смарања у Дортмунду сам упознао Малену и нисам имао више дилема шта ми је чинити. Породица мора бити обезбеђена! Посао се појавио на крајњем истоку Немачке, у Котбусу. Брзо смо се организовали, отишли тамо и лако нашли стан јер су Руси по целом ДДР-у правили сличне зграде са истим становима. За самце и породице са једним и више деце. То нам је олакшало, потенцијално, веома зајебану ситуацију. Колеге са запада, Немци, су почеле да ме трују да је на истоку зајебано, те тамо нема посла и тако даље све до "лоших људи". Као да тамо више није Немачка. Предрасуде су чудо, чудо! Тамо смо наишли на уобичајену немачку "хладовину" у неким блискијим међуљудским односима али и на изненађујуће велики проценат непознатих људи који су у свакој ситуацији веома љубазни и спремни да помогну. Чудан спој али је тако. Тамо је у ствари било зајебано јер нити смо знали град, нити смо познавали било кога, али баш никога. У почетку је било на посао, с посла и ништа више. Малена није имала чак ни овај луксуз. Готово депресивно, зар не?
            Три године смо провели у Котбусу, који се сматра за већи град у Бранденбургу (Brandenburg). Био је и већи али потрага за послом "крњи" читав исток. Осим Берлина. Он је посебна прича и стварно немам ни времена ни жељу да трошим речи на "острво" у бившем ДДР-у. Време проведено тамо смо искористили на најбољи могући начин. Родио нам се Мирко, љуби га мајка. Мала дигресија: сада му лагано избија карактер на површину и, чини се, биће зајебан играч док не крене у вртић, а мени се чини и да ће у животу много да иде главом кроз зид. Шта да му радим... што је мој ћале мени говорио: "И да си од гована, мој си!" Волим га и бићу му подршка у век у животу, а карактер... Па шта да му радим. Елем, Малена је тамо тражила посао. Неки, негде и све што је нашла је била смешна сатница. Посматрано у Немачким оквирима. 4€ на сат. Разлог за ово је блискост Пољске чији становници раде за још мање и говоре да им је то доста јер им је гајба преко границе а у Немачку сврате да одраде шта имају. Кога брига што сјебу пола кад су јефтинији... Исток је, с те стране, стварно сјебан. Нема шта да се каже. Једина оаза могућности је опет онај, горе поменути, Берлин. Нисмо успели ни да нешто проширимо круг познаника. Осим једног "мешаног" брачног пара. Немац и Пољакиња. Заиста сјајни људи. С њима ћемо остати у контакту колико год је то могуће. И то је то. Нико више нам није прелазио праг. То нам је било чудно с обзиром да никад, али никад, нисмо прошли поред некога у комшилуку а да нас није веома срдачно поздравио, прозборио коју типа: "Како је комшија данас? Је л` слуша онај мали, а? Поздрави жену.", и слично. Да неко уђе у зграду, која има десет спратова и четири стана по спрату, и да се не окрене да погледа иде ли ко, да којим случајем не налети на затворена врата пред носом, се није догодило. Увек је било придржавање истих, чекање уз "Добар дан" или неки краћи поздрав ако је неко млађи у питању. На послу су били класични. Нисам више ни очекивао, признајем. Јесам полагао неке веће наде али и боље ми је кад ме на послу уважавају као доброг колегу него као "вр`" ортака.
             Једног дана ми је стигао мејл у којем ме позивају назад у Дортмунд. Не преко оне фирме из Рајланд-Фалца, не преко неке друге већ директно од великих. Ух! Ствар је озбиљна и Малена и ја смо имали пар веома озбиљних разговора поводом понуде која је стигла, некако, из ведра неба. Истини за вољу, чим је прошао мој пробни период у Котбусу, и компанији Ватенфал (Vattenfall), почели смо да размишљамо о чињеници да ћемо се кад-тад преселити. Од тада ни једну већу кутију нисмо бацили. Ваљаће нам за селидбу. Пар пута сам ишао на разговоре, доносио потребне папире, радио тест познавања енглеског језика јер се ради о интернационалној компанији, и у договору са Маленом, донео одлуку да дâм отказ и да се припремимо за селидбу. После јављања ове одлуке компанији Уде (Uhde), која је део концерна Тисен-Круп (ThyssenKrupp), следећи коме сам исту саопштио је био мој надређени у Ватенфалу. Мало је рећи да је био изненађен. Застао је и није знао шта да каже. Кад је проговорио почео је да ме запиткује око разлога моје одлуке. Био је у чуду јер, како је сам рекао, није видео никакав знак мог незадовољства. Нисам му ни покушавао објашњавати моје виђење проблема јер је он Немац у Немачкој а ја странац и нема ту сличних погледа ни ставова. На овом свету су нам се путеви пресекли само зато што обојица радимо у истој фирми. Ништа више. Ипак, успео је да ме изненади потпуном срдачношћу и непосредношћу. После мог става да је ствар коначна, слегао је раменима и рекао ми да му је заиста, искрено, жао и да ако икад променим став, ако ми ишта у животу лоше крене, да му се обратим јер ћу у Ватенфалу увек бити добродошао. Потрудио се и да добијем заиста одличне препоруке. Ласкало ми је што ми тако нешто надређени говори али се ту ужитак завршавао. Ја сам већ био орјентисан на тражење стана на другом крају Немачке. Свим колегама сам купио по поклон које су Малена и Мирко донели. Свако је добио нешто што сам сматрао да му/јој треба или да је, на неки начин шаљиво. Нпр. колега из канцеларије пије чај а нема чајник. Добио га је. Други обожава фудбал и ватрени је навијач Енергија из Котбуса као и Баварског Минхена па сам му купио дечију слагалицу од 300 комада, са сликом прве поставе Минхена за ову сезону. После овог потеза су сви постали другачији. У тренутку сам стекао утисак да су ме потпуно другачије замишљали и да су тек тад схватили с ким су радили. Знао сам да је секретарица организовала, као и увек, скупљање кинте за опроштајни поклон али то није утицало на моју куповину поклона и организовања опроштајне "закуске". Сендвичи, салате, шницлице "на чачкалицу", шампањ-вино, сокови и нешто колача. Секретарица је упитала колегу, који је са мном дошао у Котбус и Ватенфал, Србина, шта нам треба. Он је био искрен и кратак: "Паре! Човек се сели, не треба му још један велики поклон који ће морати да транспортује." Она је већ знала да ја волим аутомобиле и ево шта сам добио.
  




Не знам колико се јасно види али у питању је дрвени модел универзалног Мерцедесовог камиона Унимог, иначе легендарна дечија играчка из доба ДДР-а, натоварен са кутијама направљеним од правих новчаница. Три кутије а у свакој је било и металних еврића. Секретарицу није мрзело да на нету нађе како се праве кутије у "оригами" стилу и на тај начин ми најелегантније поклони кеш. Ја се не бих увредио и да ми је дала коверту пуну новчаница али је она ову ситуацију решила на сјајан начин.
                Пар дана пре, и пар дана после, ове опроштајне клопе и свечаног давања поклона догодило се пар, за мене, необичних ситуација. Прво је један од колега, као случајно, свратио до моје канцеларије да ме упита како сам, шта радим и тако. Умеју Немци кад немају посла овако да троше време па ми то није било чудно. Међутим, овај пут није била случајност. Дошао је баш кад сам ја био сам у канцеларији и кренуо са причом. Било му је тешко што напуштам фирму. Испричао се, тј. изјадао, и отишао из канцеларије са сузама у очима. Било ми је тешко да поверујем у оно што сам доживео. Који дан потом је свратио још један и на сличан начин се понео као претходни. Није било суза ни сете али је желео да ми, у четири ока, пожели срећу у животу и каже да га позовем кад се будем селио. Зна да је Лела трудна, да је Мирко мали и да немам много познаника па се понудио да и он "потегне", кад затреба. Први пут сам доживео да ми неки рођени Немац, овако отворено, и бесплатно, понуди помоћ. Захвалио сам се и позвао га на тад селидбе. Дошао је и није "кривинарио" већ напротив, потегао је баш мушки. Када сам проследио циркуларни мејл у којем сам све позвао на клопу, почела је навала послова које треба да одрадим. Бићу доступан још само десетак дана а посао су почели да ми дају, не лопатом, већ шлеперима! Нисам стизао ни кафу да попијем... Као да су тек тад схватили да идем. До тада сам се као шалио, је л`? Нисам могао да верујем. Један за другим су, са понизним погледима и речима, стизали у канцеларију и молили ме, буквално тако, да им одрадим шта треба јер је други колега из Србије на одмору а ја идем и они сумњају у друге! Па неће после мене бити потоп, људи шта вам је, бре!? Опет ми је ласкало што сам оволико био цењен али сам их тих дана и замрзео што им недостаје тај осећај за етику већ дај њему, он ће. Ускоро иде и дај му да рмбачи док је ту. После клопе и кратке говоранције, пар дана сам налазио поклоне на столу.

Овако сам их нашао...

А овако су изгелдали кад сам их отпаковао. Оба су од истог човека, оног што је и сузу пустио. Модел мотора је за мене, јер сам и ја њему поклонио Кавасаки Нинџу, па се реванширао а дрвене слагалице су за Мирка.

Класичан Шпревалдски (Spreewald) поклон. У моделу чамца којим се туристи возикају каналима је теглица киселих краставчића, који се спрема на неки њихов типичан начин (не волим сирће па их нисма ни пробао, јеби га...), теглицом рена и "шнапса" од шљива (шљивовица у покушају). Поклон од колеге из канцеларије.

Ко не прати фудбал није никад ни чуо да ФК Енерги из Котбуса (FC Energie Cottbus) а његов велики навијач је колега које је добио ону слагалицу. Овај "фан сет" је од њега.

Добио сам од једне старије колегинице и једну књигу о лепотама целог округа око реке Шпре, која пролази кроз читав регион, али је из неког чудног разлога нисам фотографисао. Ови гестови су тек били неочекивани! Као да нису у питању Немци. Ах да, ако питамо екипу са запада, они су "лоши људи". Последњи дан сам радио скоро десет сати да одрадим оно што су ме молили. Одрадио сам, поздравио се и отишао.
               Западни Немци су се испоставили као веома надмени. Имају више новца, боље су фирме, веће могућности и за посао на бело али и "на црно" и ту нема шта. Та, рекао бих "имућност" их је још више осакатила. Пази се на то који ауто возиш, да ли има накурчене точкове, боју, па да ли си се ошишао код фенси фризера, које марке ти је одело, мајица, ципеле, јакна и тако даље. Међуљудски односи су баш типично немачки. Као по дефиницији. Хладно. И у погледима и у односима. Ма скроз. Још од тражења стана сам наилазио, тј, нисам наилазио на обично људско разумевање. "Добар дан. Зовем из Котбуса и интересује ме ваш стан. Да ли можемо да се договоримо око термина за посету?" "Одакле долазите!?" "Из Котбуса." "Где је то?" "На истоку Немачке, око 600 километара од Дортмунда." "Аха. Да није проблем. Можете сутра да дођете да га видите." "Опростите али рекох да сам поприлично далеко и ако бисте могли неки други дан..." "Жао ми је! Сутра је једина могућност." "Ништа, хвала. Довиђења." "Ту-туууут. Ту-туууут." Е јеб` га. Оваквих разговора је било колико нећеш. Три пута сам ишао својим колима, једном сам изнајмио рент-а-кар и последњи пут сам изнајмио и комби да би све стало. Због лудила сам, само на трошкове "иди ми, дођи ми" потрошио око 1500€! Ипак, нађосмо стан. 75 квадрата. Мирко сад има своју собу, ми своју плус дневна и трпезарија. Одлично! Зграда мала, осам станова у баш фином крају. Чинило се да ће бити и онако, другачија, кућевнија варијанта. Ма јок. Већ после пар дана смо схватили да само нас двоје, Малена и ја, другим у згради говоримо "Добар дан" и придржавамо врата. То што она већ има стомак који је тешко за превидети их није спречило да, за мало, удари носом у улазна врата. Тешко ли их је придржати, мајко мила. Разлика се види. Овде, на западу, сви нешто журе или глуме да журе, сви су нешти курчево запослени, немају времена док су источњаци доста другачији. Људскији. Сад може да ми прича шта год ко хоће али мени су ствари доста јасне. Замало да заборавим на епизоду из општине приликом пријаве боравка у Дортмунду. Пре ове пријаве, то сам већ чинио у обе горе поменуте државе, што се сматра неком врстом обавезе, и никада нисам због тога морао у Биро за странце. Пријава боравка па онда даље. И то иде, онако, глат. Дођеш, узмеш број, причекаш мало, покажеш уговор о стану и то је то. Платиш 5€ папир, наравно. У Дортмунду смо ем били одмах послати у Биро за странце ем су нам тражили и биометријске фотографије! За пријаву боравка, еј!? Па нисам дошао визу да решавам већ да се пријавим. Ма јок. Чим немаш немачку сошку, мрш` тамо. Добро, сачекамо ми тамо и дођемо до неке апсолутно надркане шалтеруше. Никад нисам видео толики ниво надрканости, кунем се. Одрадила је пријаву без речи, јебе јој се за слике, јебе јој се за уговор о стану, и дала нам папир на којем је било само Маленино име исправно написано. Ајд` да сам јој диктирао па још и да разумем али имала је ем наше пасоше, ем је имала и попуњен образац у којем је стајало ко смо и шта нам треба. Мирко је био МирЦо а ја сам имао погрешно презиме. На молбу да ми папир поново одштампа јер ми се чини да ми нико неће веровати да је она РУКОМ исправила своје срање, одбрусила ми је да не може поново да иде у систем и да ће ми свако веровати. Тек на моје инсистирање, добио сам неке печате поред исправки. Гору пријаву боравка нисам још у животу доживео. А да. На визе нам је налепила нову адресу. И то је то. А слике? Ма кога бре боле... Имам још пар ствари да обавим и ако будем имао проблема, имаће их и госпођа Волф, свега ми! Пријављиваћу је коме год будем имао и коме год будем могао! Даље, куписмо намештај. Не сав јер нисам баш толико имућан, али га чекамо три јебене седмице. Куписмо кухињу по мери. Њу смо пазарили приликом једног од ранијих долазака али је чекање на њу око 6 седмица! Сада смо у стану који ја зовем "сређени магацин". Јер кад смо дошли, све смо набацали па смо пар дана имали проблема да нађемо где нам је шта. Миркова соба је опремљена али све остало је... у кутијама.
              И тако ћу ја до мог првог радног дана у наредној фирми, 1. новембра, дане да проводим са мојом породицом, да се шеткамо по Дортмунду, кад не пада кишурина и да се трудимо уживамо у сваком заједничком тренутку. На истоку нисам оставио неке пријатеље. Нисам оставио имање, мајку, родбину... али не могу да се отргнем осећају да сам изгубио нешто, да сам дошао на лошије. У лошију околину, међу лошије људе али да ли је заиста тако? Или је Малена у праву када каже да ми, опет, треба времена да се навикнем на (стару)нову атмосферу? Све у мени је у неком стању хаоса. Драго ми је кад видим да је Мирку ова селидба била неприметна, да му ништа не фали, да је срећан као и да је Малена иста, као пре, али унутра... Не волим селидбе. Не волим стално да се кућим. Бар не с једног на други крај Немачке. Да је исти град у питању, све ово бих лакше поднео, чини ми се. Овако... Не знам. Осећам се веома, веома чудно.

10 коментара:

  1. Gazda, samo napred!
    Biće teško možda samo u početku, mada je moguće da ćeš se zauvek sećati dobrih strana Istoka, dok ćeš se na ono što je bolje na Zapadu brzo navići. Tako to biva...

    Inače, o selidbama sam napisao malo duži komentar sinoć, ali nije otišao (baš tad nestao internet), a nisam kopirao prethodno, kao što sam ranije radio kod dužih komentara. Zaboravio sam. Možda ponovo sve napišem, ako me ne bude mrzelo, ko zna...

    Inače, nisam znao da je Malecka ponovo trudna. Sve najbolje.

    A, baš sam hteo, s obzirom na i ja imam jednu novost, da ti predložim da blog preimenuješ u "Porodilište kod Dajca"... ;)

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Свиђа ми се како си рекао да ћу се сећати једног а на друго се навићи. Ма јебеш му матер, некад се запитам вреди ли, капираш? Али знам да вреди. Нисам полудео, а није ни моја породица, па да се тек тако сељкамо, реда ради. Доћи ће све на своје место.

      Немачка је таква држава, зајебана за селидбе. Можеш да нађеш гајбу са кухињом, евентуално и осталим намештајем, али ти је тада месечна кирија виша и неће се смањити иако је тај намештај све старији и старији... Малена има тетку у Америци и она нам рече да је тамо незамисливо да уђеш у стан који нема кухињу и основни намештај, типа ормани и слично. Немци га тупе па мораш да купиш ово, оно и тако даље. Њима економија и производња цвета а то што се ја нервирам... је мој проблем.

      Хвала на честиткама. Јесте, трудна је и у априлу ћемо да пијемо. Него, да немаш и ти коју вест на овом плану кад већ предлажеш да овде буде и породилиште? ;)

      Избриши
    2. Ал` ће да буде "Априлилили...", а? ;) Има да пршти у овој кафани... Нека, нека и треба. Јебеш инвентар, то се може купити. Честитам.

      Избриши
  2. " A sise bre Grubi raspiso "

    "Bravo Grubi Druze, prave odluke se donose u najkriticnijim trenucima ...."

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Оооо па кога то моје уши чују!? Срки, откуд ти да залуташ у кафану? Нека те, нека, добродошао.

      Нисам се ја баш толико расписао јер имао сам још ствари које су ме погодиле ових дана али ајде, нисам хтео до краја са сморим.

      П.С.: Лепо од тебе што си свратио у кафану а кад ћеш у Немачку? Пронео се абер кроз чаршију да се и ти спремаш...

      Избриши
  3. Viši inspektor Bešević20. октобар 2012. 01:28

    Gazda,al si ti neki dusevan covek. :) Na lebac da te covek namaze. :)
    I ja mislim da ce te proci i da je samo pitanje vremena da se navikes. Mislim da imas klasican problem prelaska iz manje u vecu sredinu. Meni se to desavalo. Kotbus je ipak mala sredina u odnosu na Dortmund. A i ovi na poslu su te raznezili poslednjih dana,pa si zato sada malo pod utiskom. Ko bi rekao da su Svabe takvi emotivci,skoro pa kao ti. :)
    Meni se na raznim mestima po belom svetu desavalo da pojedini ne znaju za najoosnovniji bonton kao npr. da nece da se sklone da izadjem,nego navale na vrata preko mene. A ja nisam mali covek,pa stanem i cekam da se sklone,jer oni preko mene tesko da mogu,a ja preko njih mogu sigurno. Pa ko jaci. :)))
    Vremenom sam totalno prestao da obracaam paznju na takav mentalitet koji si spomenuo i samo teram svoje. Uvek sam se hladnokrvno,ali uctivo drzao prema komsiluku,pa i ne obracam paznju. Ko nece da mi kaze dobar dana kada prodje pored mene ja ga memorisem,pa mu posle pred nosom pustim vrata da se zatvore,pa onda taj/ta mora da se cima i vadi kljuceve iz dzepova ili tasne da udje u zgradu itd. :))) Bas sam djubre. :))
    Steci ces i tu neke prijatelje i upoznati neke fine ljude,samo je pitanje vremena,ne brini. Samo budi onakakv kakav jesi,neka vide kakav si i koliki si covek u svakom smislu. Ako bude bilo potrebe svojom ljuCkoscu nateraj ih da se osecaju osramoceno zbog svojih predrasuda,bilo koej vrste.
    Uzivaj sa zenom i Mirkom jos ovih desetak dana koliko god mozes,sve u 16 zajebi sve ostalo.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Нисам сигуран да ли је то проблем јер сам у овом граду већ био. Познајем и њега и његове становнике, рекао бих, сасвим довољно. Не желим да ми постане нормално, навика или како год то назвао, да се сваких пар година сељакам по 600 километара и да при том не наилазим на минимум разумевања од стране оних којима дајем свој новац! Неке ствари су ми просто невероватне, с обзиром да се ради о Немачкој. Доста тога сам изоставио из текста јер је и овако предугачак...
      Екипа из Котбуса је изазвала у мени веома опречна мишљења. Ем сам радио к`о коњ, ем су ми плакали на рамену... стварно бре!? Да су ми "прирасли срцу", и нису. Већ сам се, ето, тамо доселио, средио, и сад све то "пуј-пике, не важи" па опет на другу страну. Тј. назад у Дортмунд. Сигуран сам да ће и овде све доћи на своје. Што се тога тиче имам доста стрпљења. Кућимо се и лагано... Средићу своју животну средину и овде па ће бити ок. Чекање намештаја се претвара у чекање Годоа, мајке ми, и то ме НАЈВИШЕ иритира.
      Да ли је у питању већи град, запад који вазда негде жури или једноставно неучтива и некултурна стока, чињеница је да су људи овде такви. Лоши у међуљудским односима. Ја да их мењам, нећу, нити ћу да дозволим да они промене мене. Ипак, прибојавам се да ћу да израстем у веома зајебаног деду.

      Избриши
  4. Viši inspektor Bešević21. октобар 2012. 04:40

    Lomi,obrati paznju na "radio kao konj" i "plakali na ramenu" mislim da je ovo povezano jedno s drugim. Ko ce sada da im izigrava konja i ko ce da rmba umesto njih. :)
    600km i nije tako puno. Hahahahaha. (zezam te malo)
    Posto sam se ja jadno 3 puta selio po 10 000 km,samo sto ja nisam nosao namestaj sa sobom,jer sam shvatio kakav mi je zivot i da sve sto imam bi valjalo da mi stane u najvise dve torbe. :)) Zato vec godinama se u mojoj kuci,ma gde da je, jede iz papirnih tanjira i sa plasticnim viljuskama i kasikama. :)) Mada imam malo metalanog pribora.
    Ne brini nista,bice sve ok...samo da malo prodje vremena,onda ih vise neces ni primecivati.

    ОдговориИзбриши
  5. Два дана нисам могао да сачувам оно што сам куцао, јуче је стигла већина намештаја, у кутијама, па сам са још двојицом "јаких" све то склапао. Од синоћ имам упалу свега и свачега... Јебено је склопити три метра дуг орман са троје клизних врата, верујте ми на реч. Покушаћу вечерас да поставим сто.

    ОдговориИзбриши

Пратиоци

Претражи овај блог

...

free counters