Prime Directive

И да будемо начисто. Вређање мене овде још и може да прође, задаћете коју рану мојој сујети, зарашће, нема везе, али вређање неког другог, на мом блогу, мојој авлији, не дозвољавам. Ово сматрам разбибригом и малом можданом гимнастиком а не огласним простором те ако неко жели некога да прозива, нек` лепо отвори свој налог па удри брате, сестро или шта си већ. Свађа и те клиначке глупости не долазе ни под који обзир! Није цензура већ немање разумевања за приземна срања. Ако ме нешто нервира и диже ми притисак је препирање ради препирања! Двоје не може да разговара ако имају исти став, то је јасно ко летњи дан у подне, али контрирање зарад самозадовољавања личне малограђанштине заиста нема шансу. Аргументовани ставови долазе у обзир, то волим и много ценим и надам се истима. Унапред хвала на разумевању.

Понешто о мени

Моја слика
Половина људи има константну жељу да другима прича приче и објашњава очигледно. Ја спадам у другу половину. Ако имам шта да кажем рећи ћу/откуцаћу овде па кога интересује, интересује. А кога не интересује... изгубио је 10 секунди живота док је и ово читао. Нек` тражи бољу кафану!

... а кога интересује више података о мени:

субота, 31. март 2012.

Реверзибилна хидроелектрана (Ово је нови наслов захваљујући коментару Анонимног од 9. априла 2012. године. Стари, рогобатни, наслов је био "Електрана са пумпним складиштем воде")

            
Опет захваљујући коментару Анонимног од 9. априла 2012. године, први пасус, који је сада откуцан "косим" словима, показује да, ипак, нисам био довољно темељан у истраживњу ове теме. Поред ове чињенице, говори и у прилог мог незнања јер сам унапред рекао да се наш језик није срео са овим називом. Глупо, чак и арогантно с моје стране, али јеби га, догађа се. Извињавам се свима који би могли бити увређени овом констатацијом.
Нисам успео да пронађем бољи превод. Разлог је једноставан. Наш језик се још увек није срео са овим називом. Немачки назив је "Pumpspeicherwerk" а енглески "Pumped Storage Station". Чак и енгелски звучи некако чудно. Није ни чудо јер је принцип рада јединствен у Европи. Бар у континенталном делу.
          Принцип рада ове, назваћу је електране, је доста једноставан. Заснива се на једној од основа физике. Потенцијална енергија. Разлика висина и ето га. Ту се негде крије и енергија коју је могуће искористити и претворити у, више него корисну, електричну енергију. Без бриге, нећу смарати са физиком, објаснићу веома једноставно. Језеро са водом је на вр` брда. Она се пропушта кроз цеви до турбине која се врти, повезана је на генератор и ето струје. Али шта бива када се то језеро испразни? Или му ниво воде падне на опасно низак ниво? Једноставно се из доњег језера упумпа вода назад. Корисна енергија је она која се добије одузимањем оне количине коју потроши пумпа од оне коју турбина произведе. Неко је у свему томе дошао на генијалну идеју да та турбина буде у исто време и пумпа! Када нестане воде у горњем језеру, она почне да се врти у супротном смеру и тада функционише као пумпа. Једноставно да једноставније не може бити. Ипак, инжињерски посматрано, ово је веома компликовано извести. Плус што је комплетан систем под земљом. Дубоко под земљом...
        Ова електрана се налази у близини малог сеоцета, које би остало сасвим непознато свету да није ње. Голдистхал. Не само што је читав систем инжењерски подухват и последња реч технике по много којим питањима, већ је и туристичка атракција. Обилазак језера на врху брда, одлазак под земљу до система "генератор-турбина-пумпа" и упознавање са свом подацима су део редовних туристичких тура. Власник електране нема шта да крије. Може само да се поноси њоме. И да се хвали. Ја сам и даље под устиском. Мој задатак тамо је био веома мали, морао сам да возим ауто око 4 сата у једном правцу, па у другом али не жалим.
               Мало да илуструјем како то све у ствари функционише.
На слици је баш "PSW Goldisthal", па ко воли немачки...

... а ко енглески. Овде је нека друга. Чини ми се да је у Великој Британији али нисам успео да дођем до података где, шта, колико и слично.
Генератор и турбина-пумпа су спојене на једну осовину преко дупле спојнице. Она спаја и раздваја по потреби генератор од доњег дела. На слици је приказан и човек (просечне висине од 175 центиметара) како би се стекао утисак о величини, читај гломазности, целог система.
Отвор на површини. Има ту пар зграда али је то ништа у односу на оно што је под брдом.
И на крају једног од тунела су врата иза којег је, буквално речено, хала.
На овој слици се исто лепо види један од тунела који води под брдо, облик вештачког језера на врху брда, много жица и једна од две бране којим је направљено језеро под брдом. Од некле мора да се упумпава вода горе, зар не? Иначе, једна брана ради посао али је направљена и друга како би се заштитило сеоце од високог водостаја који може веома нагло да се појави и изазове чак и таласе на језеру. На много тога се мислило.
Овако је било некад у хали, током изградње.
И још пар фотки са "радне акције". Изградња је почела 1998. Идеја се појавила давне 1975. године и ова електрана је требала да допуњава неку нуклеарку. Међутим, одустало се од нуклеарке па је и ова идеја чекала боља времена. Сачекала их је и 2004. године је почела да производи електричну енергију.
Фотка са суседног брда.
Макета у кругу фабрике која је део сталне изложбене поставке за туристе.
И слика са Гугловог сателита.
Веома упечатљив детаљ у подземној хали. Кључни део система турбина-пумпа. Има посебно место у централном делу главне просторије. Као да позира. У ствари, ту је јер ако се некој од четири машине (две са асинхроним генераторима а две са синхроним) догоди нешто, овај део мора веома брзо да буде замењен.
             После завршетка онога што сам морао тамо да обавим, имао сам времена да мало попричам са колегама који су тамо стално запослени. Онако, успут, рекао сам како су успели да пронађу решење да задовоље вечито незадовољну партију "зелених". Они се у Немачкој залажу за очување животне средине али реално, смарају. Доста сам аполитична особа али ако неко стално критикује а не нуди решење за исти проблем, то је за мене лицемерје. Елем, колега се уозбиљио и рекао да су они били ту и да су направили прави мали спектакл око свега. Око чега, упитао сам изненађено. Око тога што смо уништили животну средину, нарушили природне речне токове, направили пут изнад, кроз шуму, где га никад није било, оштетили животињски свет нарушавањем природних станишта и тако даље. Додуше, направљено је мало острво између две бране подно брдом где се и дан-данас гнезде којекаве птице.
              Истина је, као и увек, негде између. Савршено решење не постоји. Нити ће га бити за било који проблем на свету. Сваки инжењер у својој пракси тежи баш том савршенству. Са моје тачке гледишта, ово је веома близу.

петак, 23. март 2012.

Проклет био оксиду гвожђа!

         Оксид гвожђа (међу хемичарима је познатији под надимком гвожђе(III)-оксид, а они хемичари са којима је на „прст у дупе“ је дозволио да га зову и Fe2O3 · XH2O, народ га зове рђа или, онако, мало „по страњски“ корозија, мада ова реч означава нешто много више од обичног металног оксида), један је од многобројних истинских суперхероја које је родила мајка Природа. Свуда га има! И нико му не може ништа. Његова снага лежи у стрпљивости јер времена има на претек. На овом свету нема инжењера који се са њим није срео и да се, при том сусрету, није осетио потпуно беспомоћним. Много је научног труда потрошено како би се његов успех умањио али је, до данас, све било залуд. Рђа је јача од свеке заштите, препреке, заптивке, шмиргл-папира... Природни процес се, једноставно, не може зауставити.
Не бих много да ширим причу на физичку страну поставке Универзума али све на овом свету тежи хаосу. Јеби га, тако је. Када би, филозофски посматрано, свуда владао хаос, све би било доведено у ред, јер би тај исти хаос био сасвим нормална ствар и не било шта више да се мења. Исто тако кисеоник из ваздуха, или из воде, реагује са гвожђем у жељи да му потпуно разори структуру. Зашто? Зато што чисто гвожђе, или сједињено са неким другим неметалима, није природно стање тог елемента. Оксид гвожђа јесте. Када је чисто, гвожђе или неки други метал, имају веома правилну кристалну структуру. Као што рекох, правилно и уређено не прија мајци Природи. Она тада пошаље хаотични оксид да одведе гвожђе на „тамну страну“. Уништи му структуру. И то је то. Крај.
Ипак није. Има ту још понешто позитивно о овом оксиду. Да није њега не би било размене кисеоника у организмима, нпр. Гвожђе је чудан метал и гради неколико оксида. Док се створи овај најкомпликованији, морају се два претходна разградити. Када удахнемо кроз плућа нам крене ваздух, који је само мешавина гомиле гасова, и ту се он среће са крвотоком кроз веома фине мембране. Кисеоник се везује за гвожђе, гради оксид, који се после разграђује у телу предајући део кисеоника потребним органима и тако у круг. Ето, има нешто и лепо и позитивно. Није Природа намћор. Није, али има свој систем рада и не дозвољава трајне промене. С времена на време севне нека промена. Многи помисле, да, то је то, а онда она пошаље неког свог суперхероја и ствари врати на место.
Инжењерски, рђа смета. Омета правилно функционисање свега. Проблем је што је гвожђе најраспотрањенији метал у природи па је самим тим и најјефтинији. А што је јефтино, то је добро за обраду. Могли би сви уређаји, машине, посуде под притиском и цевоводи да буду од, рецимо, алуминијума. Или титанијума. Скоро да не рђају. Не оксидирају у смислу у којем то чини гвожђе, већ на себи својствене начине. Чак имају способност обнављања заштитног омотача. Могли би да буду и од злата или платине. Једина два метала која уопште не рђају. Сваки напад оксида се у њиховом случају завршава спонтаним распадањем на основне елементе па су ово једини метали који се на(у) нашој планети налазе у елементарном облику. Ту су и цинк, магнезијум као и кадмијум. Рђају али толико споро да је то невероватно. Бакар је добар. На његовој површини умиру све познате бактерије, вируси и бацили. Али је мекан, џаба му. Док га удружиш са неким другим металом, да га ојачаш, он изгуби своје првобитне особине и ћао. Плус веома брзо добије ону ружну зелену патину. Додуше, можда звучи апсурдно, али она га штити од даљег пропадања. Као што рекох, гвожђе је најјефтиније а ови остали су веома зајебани за припрему. Њихово издвајање из минерала је очајно скупо. Или их има мало на нашој планети. На крају, будући да морају да балансирају између функционалног и јефтиног, инжењерима преостаје само да проналазе начине да заштите драгоцене уређаје од свемоћног оксида. Ту су премази, хемијске обраде гвоздених површина, сједињавање тј. легирање гвожђа са другим металима и неметалима, физичке заштите, као нпр. изоловање цеви против атмосферских утицаја помоћу гуме, затим рад у посебним срединама где се проценат ваздуха смањује на најмању могућу меру и слично.
Мени су се до сада само цеви и цевоводи жалили на оксид, јер се само са њима срећем. Кад су правилно прорачунате, цеви су веома захвалне. Срећне су и раде пуном паром. Тресу се од среће. У мом послу се каже да све што се мрда, то и живи. Зато се временом развија и посебна веза између њих и нас. Оне не закерају, не стају са радом, не жале се док их неки суперхерој не стисне. Онда почињу да плачу. Искачу им избочине, сличне чиревима и канцерогеним обољењима. И муче се. Јадно је то видети. Шта друго могу тада да учиним, осим да им помогнем. Видим где их боли, пријавим мајсторима и они одстране болестан део и замене га са здравим. И тако до потпуног уништења, јер је оксид толико јак и сваки покушај помоћи представља само одлагање неизбежног. Свестан сам своје немоћи али шта ћу. Не могу само да седим и ћутим. Увек могу да пројектујем нови цевовод и да заборавим на стари, што се понекад показује као једини начин да постројење настави са радом.
        Прошле недеље сам био у једној електрани. Већ дуго постоји. Све време није престајала са радом. Лагано јој истиче гаранција па је ваља обићи, видети шта и где не ваља, или ваља, па смислити како јој продужити радни век. Призори које сам тамо видео, се морају доживети. Направио сам пар фотографија у жељи да покушам да дочарам моћ оксида.
Несрећна цев је кородира читавом дужином и сад се распада...

"Крвари", зар не?

Вентил је нов а цев изнад је толико "оболела" да јој нема спаса. Пустили су је да ради до последњег атома гвожђа у њој па ће је мењати.

Још један "крвави"детаљ.

Исти детаљ, из другог угла.

Веома нездрава избочина. Ускоро ће и кроз њу кренути тамно црвена - браон течност.

петак, 16. март 2012.

Пензионисање легенде

        У недељу, 18. марта, трком у Мелбурну на стази „Алберт Парк“ (Melbourne - Albert Park) почиње још једна сезона трка Формуле 1. Тимова има довољно, возача још више, новца и преко сваке мере тако да је забава загарантована. Ко ову врсту забаве воли и може да поднесе, наравно.
        Коју седмицу касније, тачније 1. априла, се, са одлучујућег и главнокомандујућег места у екипи Вилијамс (Williams), повлачи управо њен оснивач. Сер Френсис Овен Гарбат Вилијамс (Sir Francis Owen Garbatt Williams). Није првоаприлска шала. Поготово када се повлаче овако озбиљни пословни потези. Додатни податак који говори у прилог озбиљности је да своје повлачење обавља управо пред свој 70. рођендан.
       Ко је икад мало сео пред екран и пратио трке, сигурно је видео да се нешто догађа и ван стазе. Чим тркачко возило скрене с писте, закочи испред своје гараже, истог тренутка из ње излећу, као какве марљиве пчелице, некакви типови у шареним оделима и кацигама на глави. То су заштитна одела јер док на возилу мењају гуме и доливају гориво, небројено много несрећа може да се догоди. Гуме су постављене, каросерија и мотор су накратко компјутерски проверени преко контаката уграђених у асфалт испод и чим добије знак да је све у реду, возач стиска папучицу за гас као да му је то последље у животу. Гуме се врте у месту, шкрипе, загревају се на довољну температуру, остварују довољан контакт са подлогом, и он одлази, како је моја баба говорила „као миле очи“, враћа се међу остале на стази и је поново у игри. Они пажљивији и заинтересованији су запамтили и имена тимова и возача. Пише изнад гараже. А они најмарљивији су сасвим сигурно, у једној од њих, запазили и чикицу у инвалидским колицима. То је био сер Френк Вилијамс. Остали власници имају своје шефове тимова који испуњавају радне задатке, док они седе у ложама, испијају прескупе сокове од грожђа и грицкају маринирана рибља јаја које им послужују прелепе хостесе, али Френк, не. Он је увек био ту, доле, са својим људима. Није то чинио јер им није веровао, чак напротив, већ због тога што је он део „старе гарде“. Он је почео као механичар, био је и возач, па је чак био и трговачки путник јер није знао баш много тога о вођењу тако озбиљног посла, а новац му је био неопходан да би уопште могао да настави да се трка са својим Остином, давне 1961. Затим је покренуо продају делова за старе аутомобиле. Био је и механичар једном од возача у Формула Јуниор класи. Временом је схватао да трке нису за њега па је основао тим са још пар људи. Касније је постао свој газда. Ауто-спорт је била његова велика љубав. Остао јој је веран. 1. априла 2012. године се повлачи али ће наставити да је гледа из пензионерске даљине.
      Први ауто у који је сео је био Јагуар Икс-Ка 150, давне 1950. године. Према сопственом признању, од тог догађаја је навучен на аутомобиле. 1977. је основао свој тим. Али је каријеру, на кратко, прекинуо доста бизарном саобраћајном несрећом. Марта 1986. године је журио са стазе Пол Ришар (Paul Ricard), на југу Француске, у Ницу. Возио је изнајмљени Форд Сијеру. Није се везао као његов сувозач. Да ли је био млад, превише самоуверен или једноставно немаран, данас више није важно. На једној од кривина му се ауто занео, преврнуо на кров и вратио на точкове. Сувозач је био Питер Виндзор (Peter Windsor), његов спортски директор у тиму. Питер је пар тренутака касније дошао себи, испипао се, схватио да је само угруван па је погледао у Френка. Упитао га је да ли је добро. Он му је кратко одговорио: „Не осећам ни руке ни ноге.“ Франк је добио ударац у главу који се пренео на кичму. Остао је инвалид. Аутомобиле је заувек заменио са инвалидским колицима.
Љубав и посвећеност несрећа није прекинула. Опоравио се колико је то било могуће и веома брзо се вратио мирисима бензина, моторног уља, спржених гума и истрошених квачила. Ствари је поставио, према мом скромном мишљењу, на најбољи начин. Имао је разумевања за младе возаче. Младост значи жељу за доказивањем. Ту жељу је увек усмеравао. Знало се ко је газда. Много тих момака је „ишлифовао“ у победнике. Први међу њима је Кеке Розберг (Keijo Erik „Keke“ Rosberg). (Финац којег је морао да унајми јер тада није имао новца за бољег, а који је касније постао шампион са само једном победом. Човек је једноставно био „најбољи други“ возач те сезоне... Он је касније имао веома успешну каријеру у Де-Те-ЕМ-у, немачком шампионату туристичких аутомобила возећи Мерцедес. Његов син, Нико Розберг (Nico Rosberg), се данас трка под немачком заставом у Мерцедесу поред Михаела Шумахера (Michael Schumacher).) Затим Нелсон Пике (Nelson Piquet) и Најџел Менсел (Nigel Mansell). (Пре Вилијамса, њих двојица су чак и јавно исказивали нетрпељивости један према другом. Сер Френк их је довео у ред па су 1986. и 1987. године доминирали Формулом 1. Пике је желео да настави да побеђује са Хондом па је и отишао из тима за њом. Успех није поновио, а Френк је постао партнер са МекЛареном јер није хтео да попусти притисцима Јапанаца да унајми јапанског возача. Менсел је касније каријеру наставио у Америци, где је већ у својој првој сезони постао шампион. Пикеов син се 2008. године појавио у Формули 1 као други возач у тиму Реноа, изазвао судар који му је наређено да учини, чиме је први возач, тада Фернандо Алонсо (Fernando Alonso), освоји титулу. Веома бизарна наредба, бизарно извршење исте и још бизарније скривање свега тога.) Чувени двојац: Алан Прост (Alain Prost) и Ајртон Сена (Ayrton Senna da Silva). (Прост је дошао у тим после Пикеа када је Френк почео сарадњу са Реноом и са њиховим моторима направио већи успех од оног са Хондом. Велики возач али не и толики човек, што је доказивао невероватним потезима, на стази и ван ње, против свог тадашњег тим колеге Сене. Ипак, њихов ривалитет је чинио да трке Формуле 1 буду занимљиве. Толика занимљивост и неизвесност се нису поновили... Сена је, нажалост, погинуо 1994. године излетевши са стазе у Имоли. Френк је био оптужен за убисто са предумишљајем, према италијанским законима, али су оптужбе повучене. Сене ми је дефинитвно жао јер је био невероватан таленат за вожњу, а ко је крив, не знам, нисам судија. Сам Сена је уочи своје последње трке имао разговор са Френком у четири ока јер је био забринут за безбедност возача... Да би његово име остало упамћено свима који дођу и оду из тима, Френк је наредио да сваки болид од тада мора да носи Сенин амблем.
 
Британски господин Дејмон Хил (Damon Hill) и Жак Вилнев (Jacques Joseph Charles Villeneuve), чувени само по својим чувеним очевима, Грејему Хилу (Graham Hill) и Жилу Вилневу (Joseph Gilles Henri Villeneuve) који су жарили и палили баш у време када је Френк оснивао свој тим. (Са њима двојицом се вратио међу победнике пар година после Сенине погибије. Дејмон Хил је, после остављања волана, био гост у Београду код племићког рода Катарине Оксенберг (Catherine Oxenberg) Чувено је питање једног спортског новинара, на конференцији: „Шта мислите о Бранимиру Митровићу Флојду?“ Цела сала се кикотала а он је британски уштогљено, и веома културно, одговорио: „Извињавам се али заиста не знам ко је колега.“ Ко од читалаца ових редова не зна ко је Бранимир Митровић Флојд, могао би да се запита да ли уопште зна ко је Драган Николић.) Последње велико име је Хуан Пабло Монтоја (Juan Pablo Montoya Roldán). (Дошао је из Америке са великом жељом да буде шампион али му јужноамерички менталитет и емоције то нису дозволиле. Вратио се „преко баре“ као нужна замена места са Алесандром Занардијем (Alessandro Zanardi), бившим возачем Формуле 1, шампионом америчке Инди серије. Занарди није начинио неки већи успех са Френком.) Сваки од ових момака, изузев Сене, је имао исти проблем. Слава им је кад-тад ударала у главу. То Френк није трпео. Када би она горе споменута жеља превазилазила запремину тела, Френк би се опраштао од тог човека. Чим се неко осети већим од тима, иде напоље. Није желео да удовољава хировима новонасталих звезда и звдездица. Његов чувена изјава на ову тему једном од возача, нажалост не знам којем, је: „Сваки тим се састоји од пет делова. Мотор, каросерија, гуме, помоћни тим и возач. Чим један део не ради свој посао како треба, читав тим је на губитку. Све мора да функционише ако желимо успети. Због чега ти сматраш да си већи од целог тима?“ Здраворазумско размишљање, зар не?
         Много тога је доживео, много тога је и учинио те се дефинитивно може рећи да је део историје Формуле 1. Посвећеност овом спорту и људима са којима је долазио у контакт, није прошла непримећено. 1999. године је добио титулу сера, један је од малобројних који нису Французи а који су добили престижну француску Националну титулу Легије части (Ordre national de la Légion d'honneur) за своје заслуге током коришћења Реноових мотора, 2008. је добио Виткрофт трофеј (Wheatcroft trophy) који се додељује онима који су допринели развитку мото-спорта и последња награда Хелен Роласон (Helen Rollason Award) му је уручена 2010. од стране британског Би-Би-Си-ја за „изузетна достигнућа упркос несрећи“.


            Уживај у пензији сер Френк.

петак, 9. март 2012.

Збогом, Хемингвеј!

            Пришивши трећу златножуту црту на леви џеп зелено-маслинасте блузе, иако званична команда још није била стигла, али ствар је готова, шта ту има да се чека, поручник Вишић је, непојмљиво-вештом, безмало надчовечанском акробатиком, тог ведрог и пријатно топлог суботњег октобарског јутра, гласно мутирао у капетана Вишића, што је у његовом систему вредности било једнако освајању Килиманџара, или барем највише букве у селу, из којег га је пре петнаест година испаратио отац, да постане мушкарац, јунак и људина, да се најебе мајки изродима, те да брани и свети нејач светском неправдом потлачену, што ће рећи да постане све оно чему ја нисам био ни налик истог тог октобарског јутра, док сам у његовој канцеларији јецао и ридао пред нервним сломом, понашајући се као последња пичкетина, брука за славне претке и срамота за часну војску и заставу којој сам имао да поклоним још пет месеци свог безвредног живота, а на сметлишту у кругу касарне, тројица војника наслоњених на лопате упијала су Сунце у прљаве униформе и глатко избријана лица, две зелене мачке су се париле, упркос монополу који је на овај чин полагао фебруар, црни офуцани пас је лајао на празну боцу кокаколе, живот је пролазио, време је стајало. Новопришивени капетан је даље срао, војник не сме да цмиздри, војска је школа живота, ипак сам ја искуснији, ја сам психологију и студирао, додуше нисам студирао, али сам је проучавао, осећао сам како ми се у ноздрве увлачи несносан смрад, ех што нисам на сметлишту, жалио сам, а канцеларија се све више испуњавала капетанским говнима, која су се ширила око њега у концентричним круговима, потискујући ме према вратима, све док ме нису изгурала напоље, све до ве-це-а, где сам коначно, једну за другом спржио три цигарете, удишући изненађујуће свеж ваздух полуразрушене кабине са чучавцем. Напољу, ако се тако може рећи, то јест у кругу касарне, мравињак зелених дечака марширао је пистом, замишљеном кружном стазом која никуда не води, одговарајући на повремено "врло добро", сложним ускликом, или урликом, "служимо народу", иако је заправо један од њих служио богатој мами, скидајући се са хорса качамаком, таблетама и увежбавањем испаљивања рафала у виртуалног непријатеља, мада је војска данас једна хумана и миротворна институција, те ни непријатељ није више непријатељ већ само противник, други је служио строгом оцу, испуњавајући шестомесечни услов за добијање дозволе за ношење оружја, како би коначно могао да се запосли као чувар у затвору, трећи је служио самом себи, пронашавши гомилу неискусних момчића којима ће приповедати о својим донхуанским авантурама, четврти неком богатом сељаку, коме ја најзад испражњена собица на тавану, дотад запоседнута од стране жгољавог сирочета и надокнађивана тек његовим неопходним, али увек бескорисним радом, и тако све до оног последњег у безумној машини за произвођење уједначених корака, која је пре непуних петнаест минута, по жељи једног проћелавог лика имала безброј пута да на сав глас понови "ми нисмо нормални". Око три поподне, по истеку радног времена, додуше како за кога, капетан Вишић је напустио засрану канцеларију, прошао кроз ходник, сишао низ степенице, остављајући говњив траг за собом, ушао у кантину, издерао се на неправилно везану пертлу, уштинуо кантинерку за дупе, попио мултивитамин, изашао из кантине, прошао преко писте, срдачно поздравио пуковника који га није приметио, јавио се војнику на пријавници, ишетао на улицу, наоштрио поглед, додатно учврстио корак, усиљено климнуо главом на зајебавање деце и за петнаест минута нашао се тик уз гробље, у изнајмљеном стану, који је био тек привремено решење, док му "држава лично" не додели ново намештење и нову кућу у престоници, са новим регалом, кабловском телевизијом, комплетом приручника за обуку младих војника и новим удобним креветом, за разлику од троседа на којем се управо излежавала његова жена, стаклена и чедна, безмало нетакнута, миришљава, још увек мокра и свеже издепилирана, читајући шарени часопис и пушећи дугачку цигарету у просторији у којој се неће пушити док је он жив, одговарајући му рутински на питање шта има за јело са носи се у курац, што не једеш у мензи, отвори слободно фрижидер, и колико пута сам ти рекла да ми не долазиш у кућу у тој смрдљивој униформи, не могу недељу дана од тебе да изветрим, увукла ми се говна у тапете, на шта је он само стидљиво ћутао, слушао тридесетак секунди, отишао у купатило, скинуо униформу, обукао тренерку, спаковао униформу у кесу, изнео кесу на терасу, врати осе у собу, несигурно пољубио жену у раме, саопштавајући јој да иде да се прошета, она се са гађењем измакла, не одговоривши ништа, настављајући да чита шарени часопис и пуши дугачку цигарету чији је дим пратио капетана до улазних врата изашавши заједно са њим назад на улицу.
           За то време, ја сам седео на поду, задимљеног и полумрачног војничког клуба, држећи у устима цигарету, десном руком пластичну чашу ретке кафе, а левом притискајући на колено Хемингвеја, који ми је управо дочарао ужас на лицу Мари Морган док на операционом столу гледа свог мртвог мужа Харија, не знајући како да објасни трима ћеркама да њиховог оца више нема, затворио сам књигу, погледао у мусави прозор кроз који се видео јаблан и комад неба, птица се љуљала на телефонској жици, млазни авион, какве сам као дете виђао замишљајући жеље, без звука је за собом остављао сањиви траг, затворио сам очи, покушао да замислим жељу, отворио очи, поново пронашао на небу белу стазу, која се прекидала на граници прозора и прљавог зида, ишараног потписима и бројем тужних дана који су некада некоме овде преостајали, Хемингвеј ми је на колену подрхтавао, као да ће сваког тренутка заплакати, да ли због Мари Морган или због мене, то нисам могао знати, само сам га стиснуо уз себе најјача што сам могао, загризао догорели опушак, испљунуо га на под по коме сам пролио остатак кафе, ставио Хемингвеја у џеп, прошетао два круга по клубу, отворио врата, отишао до терасе која је била сасвим празна, прекорачио ограду, одгурнуо се од ње, полетео према земљи, помислио како би ипак било изузетно глупо да се убијем због овакве будалаштине, предомислио се, упсравио се у ваздуху и дочекао се неповређен на ноге. Чим је за то сазнао, капетан Вишић је дојурио у касарну сав бесан, иако му је несумњиво било драго што има где да дојури, кренуо опет да сере свим снагама, али ја га више нисам слушао, болео ме је баш курац, и након непуних месец дана већ сам седео налакћен на свој сто прекривен једином заставом која ми никада неће увалити пушку у руке и која је преко ивица нежно падала до мојих ногу, са јефтиног апарата крчао је оркестар пропорционално измешаних радио станица, конобарица ме уцртавала у историју кафане, а ја сам плакао од среће над папиром на коме је писало да је поремећај настао пре ступања у војску, те да служење војске није утицало на погоршање болести. Од неколико момака са којима сам остао у контакту, а који још увек нису покушали да се убију, сазнао сам да је капетан Вишић наставио да сере, чешће и обилније но икада, да је убрзо по мом одласку, поред своје канцеларије, засрао и читав ходник, све спаваоне, војнички клуб, умиваоник, целу писту, кантину, ресторан, наставни објекат, летњу учионицу, терене за мали фудбал и одбојку, ауто-парк, сметлиште и магацин са храном, па чак и полигон за ватрену обуку који се налазио на десет километара од касарне. Кроз неколико дана, у локалним новинама је осванула вест: "Капетан Т. Вишић јуче ујутро пронађен је мртав у својој канцеларији. Смрт је наступила под неразјашњеним околностима, услед гушења у сопственом измету. Специјалне јединице војске, које су одмах по дојави изашле на терен, с тешком механизацијом и још тежом муком, успеле су да после вишечасовног копања пронађу тело, али не и да га оперу, иако су приликом овог покушаја коришћени најновији ватрогасни шмркови. Због неописивг смрада који се ширио свуда око леша и који није могао да буде заустављен ни одлагањем у челични сеф у коме се чувало посебно вредно наоружање, капетан је морао да буде сахрањен још истог дана, у присуству неколицине својих подређених. Петорица војника су за ову прилику извучена из најстрожијег притвора како би испалила почасни плотун." У моменту испаљивања плотуна, Вишићева жена, која је била јако узнемирена, која се осећала лоше, којој је било мука и која није могла да присуствује сахрани, бесно је вриснула, дивљачки ми заривши дугачке нокте у леђа. Плотун, како ме је уверавала, није чула. Чула је грмљавину, и Чајковског, и завијање вукова у удаљеним планинама.
 
П.С.: Текст сам давно, средином 2007. године, пронашао на интернету и у оригиналу га овде објављујем. Ко га је написао, немам појма, али знам да ће, сви они који су, као и ја, служили војску у касарни где је овај поручник, капетан или шта је већ данас, радио, тачно знати о коме је реч. Хвала непознатом аутору.

петак, 2. март 2012.

... зашто ли уопште и долазим у Србију?

            Снег је пао на сваки квадратни метар у Србији. У фебруару. Шта да се ради, природа је одлучила да нам, мало касније, саспе све оно што је требало да пада целе зиме у веома кратком периоду. Затрпано је било све. Најгоре су прошли западни делови Србије. Снег и ветар су направили сметове до чак седам метара висине! Најебаше сироти људи тамо ни криви ни дужни. Чим је време дозволило полетели су хеликоптери у помоћ. Однели су оне који су то хтели, а онима који нису, предали су храну, можда потребне лекове и огрев. У граду је било знатно мање снега али су проблеми са њим остали. Градски саобраћај је функционисао, да се медицински изразим, на апаратима. Приватна возила су била, могло би се рећи, закопана испод снега. Закопана? Ко их је закопао? Имбецилни, кратковиди и безобразни комшилук. Кад год је неко чистио своје, и око свог, возила, чинио је то тако што је затрпавао туђе, комшијске аутомобиле. Ипак, кад год неко не би могао да „истера“ са паркинга, увек је ту био неко да припомогне и погура. Лудило. Ујутро помажу а предвече, кад се смркне јер није било уличног светла, затрпавају.
            Изостанак уличног осветљења је скривао затрпаваче, чопоре гладних паса луталица али је тиме учињена и услуга ситним криминалцима и сецикесама који су са, већ старих и дотрајалих, „Југића“, „Кечева“ и „Стодва`есосмица“ скидали шта се скинути дало: мигавци, фарови, ретровизори... Из гепека су нестајали, од недавно, обавезни, посебно скупо плаћени, пакети „Прве помоћи“. У чему се пре зиме и снега на ауто-отпадима оскудевало, сад се распродаје. Светло је било искључено свако вече. Поглед са прозора на паркинг и околину зграде је подсећао на време бомбардовања Србије 1999. године. Штедња. Добро, признајем, било је јебено хладно тих дана али за бога милога, зар се никад пре није догодила зима са овако ниском температуром? Солидарност се изразила кроз штедњу у многим јавним секторима. Одређена постројења у фабрикама су остала без струје па су радници били на принудним одморима, топлане су грејале 24 часа, што је за сваку похвалу али је и то ипак, према мом скромном мишљењу, било прекомерно трошење енергената које ће за следећу грејну сезону морати докупити. Уштедело се. Струје није недостајало, што би дефинитивно било веома погубно по оне несрећнике који се догревају на исту.
            Снег пада а дан славе се ближио. Ваљало је све донети. Другар ми је позајмио ауто, да ми се нађе. Продаје га, има други па ми је дао овај да ми послужи док сам ту. Иако сам му се већ захвалио, опет ћу: хвала ти Гале. Ипак, већ другог дана је био затрпан на паркингу. Ја снаге да се борим против ветрењача немам. Свако јутро је био под све дебљим и дебљим слојем снега. Биће да су ноћни откопавачи ценили да ја сигурно нећу више ни покушавати да га истерујем те је он баш згодно место да се одложи снег са њихових четвороточкаша. И имали су право. После два безуспешна истеривања и једног откопавања, ја сам потпуно попиздео и оставио га где јесте да чека топлије време. И `ајде на страну чињеница да су ми се руке отегле као код орангутана од тегљења торби са пићем, намирницама за припрему предјела, супе и сарме, као и печењем, већ што сам све време газио кроз снег дубине преко скочног зглоба. Зар је могуће да је толико тешко очистити га испред зграде? Продавачице у оним ситним радњама су још и морале да га чисте, приморале их газде јер ће да их казне. Око већих продавница је било као да снег није ни пао. Све између је био хорор. Зграда у којој сад живи моја мајка има један прилаз за два улаза који су окренути један другом. Дакле, тај прилаз припада и једним и другим станарима. Екипа са суседног је изашла и кренула да чисти и учинила је то до пола! Еј бре! Ко је овде луд? Прилаз је широк око два и по метра, дугачак неких десетак са седам степеника и то им је много. Не, није им много већ су у фазону „што ми да чистимо за друге?“ Отишао сам код председника нашег Кућног савета и тражио му лопату да очистим оно што оне малоумне инаџије нису. Он ми, мирним гласом, рече: „Опусти се. Они то мени терају инат. Договорили смо се у 15ч а сад је 13 па се праве паметни. Као бржи су а ми нећемо са њима да чистимо... ма пусти, не брини, то је моја мука. Сад ћу ја да сиђем са пар људи да наставимо да чистимо.“ До четвртка, 16. фебруара, прилаз је био довољно добро очишћен и гости су стигли. Баш ми је пријало да видим све те људе. Уживао сам. А и они су. Мирко је био у чуду, ко су сви ови људи? Имао је поглед „нисам знао да ми сви знају име“ али је био добар. После мало очијукања, скенирања непознатих лица почео је да шаље осмехе свима и да се игра с њима. Чак је пристајао да иде и код других у наручје.
            Вероватно једини који су се радовали белилу које је прекрило Србију су ђаци. Основне и средње школе нису радиле. Испрва се одлука односила и на предшколске установе али су налогодавци убрзо увидели колико је то глупо, јер ко ће да чува бебе и ситну децу? Па неће ваљда и родитељи да узму одморе! Чисто сумњам да би им исте послодавци дали јер је прекид рада трајао две недеље. Друга седмица тог специјалног одмора је била прва нашег одмора у Србији. Добио сам понуду за посао од једне добре фирме у Немачкој али је њихов услов био и да им доставим сву папирологију. Имао сам све осим сведочанстава и уверења о матурском испиту из гимназије. Који ће им то, појма немам. Али траже. Захтевају чак. Мајка није успела да их пронађе те сам се запутио на факултет. Ко зна, можда сам их грешком оставио код њих, тј. нисам их преузео са дипломом. Да бих стигао до академске установе, користио сам услуге Градског саобраћајног предузећа. Али авај, то не би било ништа чудно да одскора није уведен нови систем наплате вожњи, тзв. „Бус плус“, ух... Одем до киоска да купим шта морам и сазнам да то још не ради како треба и да могу да се возим за „џ“ до 15. фебруара. После тог датума ће све „перфектно“ да ради и онда ће да почну да кажњавају. Будуи дам сам увек на опрезу, пазарио сам један картончић који ћу касније моћи да „допуним“ са, највише, десет вожњи. Нисам, наравно, уплатио ни једну јер је систем био преоптерећен, другим речима није функционисао, али сам понео и тај одсечак. За сваки случај. Ко ће га знати. Можда наиђем на неког ревносног риџована. Колико су људи били збуњени овим системом, илуструје и прича једног од гостију на слави. Његов комшија се десетак година није возио градским превозом. Али је сад морао јер му се ауто покварио. Оде до киоска да пита за карту а продавачица му, веома дрско, одговри и упита: „Јеси ли ти чуо за „Бус плус“? Ниси, је л` дâ? И сад ја треба да ти објашњавам. Читај мало новине, слушај вести па дођи опет! Не пада ми на памет да више држим предавања на тему градског превоза!“ Овај сав збуњен ипак уђе у тролејбус јер је морао да иде само три станице, до мајстора да му одшлепа ауто. На његову несрећу, уђе у тролу у којој су били риџовани. Он их није препознао и само је чекао своју станицу. Један му је пришао и рекао: „Добар дан.“ Он се окрене, погледа га и одговори му: „Добар дан пријатељу али ми се чини да се ми не познајемо.“ Кад му је рекао да је он контролор, овај се уплашио и почео да бежи али није имао куд. Џаба му је била јадиковка како нема појма о чему се ради јер није читао новине... И на крају ја стигнем до факултета, кад тамо само помоћно особље. Чисте снег. Нигде студената, професора, службеница... Од једног сазнам да и факултети штеде па су померили рокове за испите и не раде тих седам дана. Зар и они!? Баш су САД нашли да померају рокове!?
            Чим је снег мало окопнио успео сам да истерам позајмљеног Форда. Јесте да сам га паркирао мало даље али не мари. Моћи ћу опет да га користим. Следећег понедељка су све школе поново радиле. Као и факултети. Прво што сам урадио је започињање потраге за документима. На факсу су некад били дрски и безобразни. Остали су исти такви али су ублажили став кад сам рекао да сам давно дипломирао. Један од запослених прошета до архиве, пронађе мој досије у којем стоји мој потпис да сам преузео сва документа. Јеби га. Баш сам био спреман да се мало свађам али ми пропаде план. Одатле до гимназије. Тамо ради једна дивна госпођа. Био сам изненађен кад ми је рекла да је ту већ 36 година, а ја је се уопште не сећам! Било ме је срамота. Рече ми да морам да огласим документа неважећим тако што ћу да одем до „Службеног листа“ па ће онда она да ми изда нова. Процедура траје око 15 дана! На мој вапај да немам толико, она ми објасни да њој треба само потврда да сам ја то објавио а она ће да ми их направи за пар дана. Милина. Дивота! Трк тамо, објавим, па трк назад и за пар дана сам их имао у рукама. Ипак, ово није прошло без испуњавања десет уплатница (пет листова и за сваки сам морао по две да исписујем) и чекања у реду са незадовољним пензионерима у оближњој пошти. И да, остао сам кратак за неких 4400 динара. По тадашњем курсу 41€. У Немачкој то све тек треба да преведем на немачки и тако даље... Све у свему, био сам срећан к`о куче кад сам наишао на малкице разума. Купио сам јој килограм ситних колача у оближњој посластичарници. Кад могу држави да дам онолике новце, што не бих могао и њој мало да засладим радни дан!
            Успут сам сачекао и моју бившу разредну. Променила се. Скратила косу. Каже да то иде с годинама... И не само косу. Став јој је другачији. Мало смо прочаврљали али сам је упитао и оно класично питање: „Ко је бољи? Ми или ови нови клинци?“ Као из топа је одговорила: „Ви! Како се која генерација појављује, све су гори.“ Обајснила ми је да су све мање људи. Недостају им емоције и човечност. Немају став. Беже од истине и реалности. Као пример је навела, што је и највише нервира, чињеницу да кад добију кеца користе најгоре, најподлије трикове да га поправе. Нисам је питао који су то трикови јер је већ била довољно љута...
            Комплетна друга седмица је протекла у пливању по улицама. Отоплило је. Мирис пролећа се осетио у ваздуху. А ко је кренуо без купаћих гаћа до града, грдно се зајебао. И откуд толика вода? Одговор није тешко добити кад се узме глупост у обзир. Чистачи и сво радно способно особље јесте чистило снег, не спорим, али су све гомиле правили баш изнад шахтова и канализационих одвода. Наравно да ће се снег отопити али неће се то догодити у року од десет секунди. Топао ваздух је само очврснуо тај све влажнији и тежи снег. Сваки други одвод има брдашце изнад себе које га је зачепило. Па што нисте те гомиле правили било где другде, људи моји!? Глупост стварно нема границе... Срећа моја да сам имао ауто јер ко је био приморан да чека превоз, морао је констатно да бежи од коловоза да не буде „пофајтан“ веома прљавом отопином.
            Најблиставији моменат друге седмице је била прослава Мирковог првог рођендана. Торта од пет кила са возићем Томасом, прскалице, свећица у облику броја један и деца која певају: „Данас нам је диван дан, диван дан...“ Срце ми је било..., ма никад ми није било пуније! У животу нисам био срећнији и поноснији. Мирко је био збуњен, што се дало очекивати, али није дозволио да се то примети. Е кад су сви почели тапшати, видело се да се малкице уплашио. Није викао и дрекао, није тај тип, али је пустио сузу и загрлио мајку. После два минута се опет играо са осталом децом. Љуби га мајка!
Штета је само што је био радни дан, а први рођендан се прославља на дан, остале може кад `оћеш, па многи нису стигли да дођу. Долазили су кад су стигли што је, понекад, било веома напорно. Обавезе, обавезе, могло се чути. Било је и оних који су се извлачили на лоше време што уопште није валидан разлог, јер ако је могао кум из Новог Сада, по кијамету са женом и сином, да дође да нас види, онда су могли и остали! Потпуно је обезвредио све друге који су се жалили на снег, лед, неочишћене путеве и слично. Али, нећу да мрачим. Сваком своје. Баш ме брига. Нисам се ни увредио ни наљутио. Био је ко је хтео.
            Поред свега, мање-више лепог, што ми се догодило у тих 14 дана, морао сам и да урадим неке ствари које сам носио са собом неко време. Отишао сам до мајке доброг пријатеља да јој изјавим саучешће јер заиста нисам могао, а хтео сам, да дођем на сахрану њеног мужа и оца тог другара. Беше диван човек. Опуштен и без иоле пакости. Друга, слична ствар, је одлазак на гроб брата од стрица. Писао сам већ о њему и не желим поново да га спомињем али сам свећу морао запалити јер ни њему нисам могао доћи на сахрану. Нисам бре стигао ни да га обиђем док је у болници био! Тешко ми је због тога али шта ћу. Живот и смрт се чудно преплићу. Хтео сам и стрину да видим и мало попричам са њом. Није била кући па сам је само видео. Разговор ће морати да попричека. И приликом тих посета свашта ми је прошло кроз главу. Сетио сам се скоро свих разговора са тим људима, осећањима која сам притом имао... Био је то један веома чудан дан.
            Ипак, највише сам се разочарао у људе. Већина даје све од себе да успе у животу али многи... многи ме нервирају. Родбина је овде посебна прича и нећу о њој јер ако почнем, ни Дунав ме неће опрати. Рећи ћу само да се већина променила у толикој мери да их више не познајем, нити ћу многима икад више праг прећи! Они који ме нервирају су људи до којих ми је стало. И којима је стало до мене. Схватио сам да је ситуација у Србији сада гора од ситуације кад сам отишао у печалбу. За ових пет година се много променило и мало тих промена је донело бољитак. Само сјебавање. Зашто је то тако? Коме то одговара? Чији је то интерес? Одговоре на ова питања немам, и не требају ми, јер се бојим да ће се исти свести на ситно-политичку тематику и препуцавања. Увек сам полазио до себе. Знам да је једини начин да живим боље и квалитетније, само мењањем себе и својих поступака. Здрав у глави, постављање циља и право напред! Као клинац сам чуо следеће у неком филму: „Дрвље и камење ме могу повредити. Речи никад!“ Тако гледам на свет те сам се временом окружио само мени сличним људима. Зашто су неки стали? Због чега не иду напред? Зашто су се учаурили? Када, у ком тренутку их је савладала депресија? Како је могуће да ја то нисам пре приметио? Прекинули су да се боре и пустили су да их струја носи... Морам ову чињеницу да мењам. Како, чиме, када, заиста, заиста не знам али морам! Не смем да дозволим себи да ништа не покушам. Што је најгоре, сада нисам имао времена ни да седнем са онима до којих ми је стало да попричамо уз неко пиће, кафицу и бар начнемо муку која их стеже.
Јебем ти одмор у Србији! Сваки јебени пут, за ових пет година, се тамо нисам одморио. Увек сам имао превише обавеза које сам, само надљуским напорима, успевао да одрадим за то кратко време. Хоћу ли једном отићи и опустити се? Уживати к`о човек... Сваки пут Србију остављам препуне главе. Тек сад ми треба одмор.

Пратиоци

Претражи овај блог

...

free counters