Прошлог викенда сам био на тзв курсу сигурне вожње! Дâ се помислити да је то један онако, непотребан курс и уопште беспотребно губљење времена с обзиром да је било у суботу и да је трајало од пола девет ујутро до поподнева. До неких 16ч. Међутим, преварио сам се.
Моја врла фирма нас с времена на време шаље на пут. Обиђемо тамо неко место где се гради оно што планирамо, проверимо како иду и да ли иду радови, докле се стигло, шта треба и тако даље. Тај пут готово никад није неких 50 до 100 километара већ бар 400-500км. Није мало. И није увек по милина времену. Прошле зиме смо ишли у јануару и иако волим брзу вожњу, не волим несигурну и није ми било ни мало пријатно кад је колега терао службени ауто минимум 160км/ч по делимично влажном и пресијавајућем путу. Летели смо, дословно речено. Срећа па смо слетели где треба а не негде поред пута. Да би се смирио, зажмурио сам и натерао себе да заспим, па ако се нешто догоди, нек` буде к`о у вицу: „Мој деда је умро у сну а не вриштећи као остали путници са њим!“ Елем, због таквих путовања у било које доба године јер кеш не спава, фирма организује ове курсеве све у циљу сигурности својих запослених. Тј плаћа их. Неко други организује.
Тачније, овог пута „Ауто клуб Европа“ („ACE“ а њихов сајт је www.ace-online.de). Раде све могуће и немогуће тестове. Пре свега је то немачки клуб а они готиве аутомобиле к`о своју децу те им је све око тога битно. Осим лепоте али добро, то је релативна ствар. Поред тестова имају и обуку возача свих категорија за што сигурнију вожњу. Поента је да сви возе своје возило и да се упознају са могућностима истог. Ово је само у случају аутомобила док за камионџије, бус-возаче и бајкере имају симулаторе и посебно припремљена возила.
Дођосмо ми тако од сабајле у једно село у околини а тамо читав полигон. Не изгледа „вау!“ већ потпуно опуштено, чак некако јефтино и скучено. Рекох себи: „Не дај да те први утисак завара.“ Паркирам мог Пежоа 306, 1994. годиште, мотор 1.4 литре бензинац са минимумом електронике, само радио и светла, поред четири Бембаре, старе не више од две године, Субару Форестера последње генерације, Аудија А6, Мицубиши Колта, Кије Пиканто и једне Опел Корсе која је ту негде годишта као мој лав. Видим, биће интересантно. Сви са накурченим возилима и још накурченијим ставовима а ја са све дедом међу њима и трудницом на сувозачком седишту. Била је да гледа шта се збива, нисам је ни пријавио а и трудна је па не иде да се цима. Скоро је положила, има кад. Чим сам ушао у просторију где ће бити одржано мало теорије, видех пар жена и би ми некако драго. Не због тога што не волим жене возаче и слично већ што сам потпуно сигуран да нећу баш ја направити највећу представу већ госпођа са Корсом, која сигурно нема никакву електронику као ни ја, и девојка са двогодишњом возачком дозволом и Колтом. Њен Мицубиши ми је био сумњив, има ли или нема којекава сокоћала...
Теорија је била пријатна. Домаћин нам је рекао пар ствари које нисам знао или нисам обраћао пажњу на исте. Од правилног положаја за воланом па до тога како се под дејством, неумољивих, физичких закона понаша ауто при блокирању свих или тек по неког точка. Чему служе којекави А-Бе-еС-ови ми је већ било јасно. Тај део ми је био досадан. Наравно, био је ту и филмић и није било лоше. Мало смо се и представљали, ко шта вози, колико вози, да ли свако зна шта има у колима а ја сам изазвао смех, и понеки подсмех, рекавши да знам шта мој ауто има унутра: ништа! Оно што је по мени било најбитније, а што је разочарало пар напаљених мужјака, је кад је инструктор, са својих 69 година истакао да ово није такмичење и да не очекује од било кога да буде бољи неког другог. Разочарење се највише видело на лицу једног буцка са најновијим моделом баварског пропелера. Исти се касније ипак истицао допуњавањем инструктора. Као каква учитељицина улизица у трећем разреду основне. Сморио је брате, стварно јесте. После седељке, приче, кратког филма, којег гутљаја бесплатне кафе и воде, пређосмо ми на главне ствари. Праксу.
Прва у плану је била вожња између чуњева. Оно лево-десно. У први мах човек помисли како је то по мало небитно али није тако. Између чуњева се не иде све време исто, тј не сме се дозволити да линија кретања буде синусоида. Мора се прекидати. Зашто? Зато што се ауто све више и више заноси ако му то дозолиш. Дакле, око чуња се нагло скрене па исправка волана па опет нагло око следећег па исправка и тако... Интересантно. Пробао, допало ми се само тако. Сви ми са старијим колима смо се ипак љуљали, амортизери нису били на нивоу задатка али смо обавили посао. Сви ови накурчени су били к`о пегле. У хоризонталној равни скоро да није било померања. Добили су прву рунду...
То би готово, паркирасмо кола па чикица рече `ајмо опет унутра. Опет мало теорије. Добро де... Пре неке веће усмене науке, наручили смо шта ћемо да једемо за ручак. Избор је био шпагети болоњезе или неки чорбуљак са свињским месом којем су основа шаргарепа и боранија. Мршав избор. Ја шпагете а моја малена ову папазјанију. Мука јој је ових дана од млевеног меса... Елем, теорија је овог пута била због кочења и кретања по клизавом коловозу. Шта ће бити и како ће бити. Испред зграде у којој смо слушали теорију је и повећа метална површина уместо асфалта. Углачана само тако. Е њу ће инструктор још и да окваси па удри. Једва сам чекао! Неко овде мора да приреди представу!
Најпре је било кочење по сувом. Нагло и из све снаге. Намрчени пропелери и остала луксузарија је то све одрађивала без трунке шкрипања али смо зато ја и госпођа са Корсом јебали кеве колико су нам гуме вриштале. Она мала са Мицубишијем је ипак, ипак... имала електронику. За мало! Ништа, спаде књига на два слова. Идемо да се клижемо. Принцип је био само нагло закочи по клизавом и држи кочницу док ти се ауто не заустави. Опет су лимузине радиле свој део посла у оквирима очекиваног осим двојице. Имали су летње гуме! Опа... идемо! Клизали су се као и ја. Упркос А-Бе-еС-овима! Јуху! Следећи трип је био пола-пола. Једна страна аута је на клизавом а друга на сувом. Нешто као када зими на ивицама коловоза има леда. Овог пута је инструктор тражио да иде са госпођом са Корсом. Упитах зашто не ја? Па немам ни ја ништа компјутеризовано? Рече кратко: „Видећеш!“ и намигну ми. Даје му по гасу, залеће се и нагло на кочницу и ту почеше пируете по путу... иајаааооо... у глави ми је било Моцартово „На лепом плавом Дунаву.“ А она унутра вришти! Била је гласнија од свих других звукова! Добила је аплауз и осмехе. Заслужила је! Браво! Ја се нисам занео јер Французи подешавају кочнице назад тако да нема блокирања. Коче али не блокирају и без којекавих помагала. То нисам знао! Заиста нисам. Лепо ми је то човек објаснио и видиш чуда. Сад сам још поноснији на мог дедицу. У инат оним мјамунима који су ми, уз осмех, пожелели срећу кад сам кренуо ка „клизишту.“ Не да сам био поносан кад сам изашао, ма шепурио сам се к`о паун! Поготово што је иза мене у том тренутку пируете правио један од она два Баварца са летњим гумама. Једно пет, шест пута скупљи ауто и опет се зачуо Моцарт...
После је уследило управљање возилом у кривини кад се изненада наиђе на мокро или клизаво и као завршница свега је избегавање препреке по клизавом коловозу. Како се управља возилом под тим екстремним условима. У међувремену је био ручак. Муко моја. Не бих га много описивао. Моје шпагете су биле још и ђене-ђене али чорба од шаргарепе и... Не знам. Чак није ни мирисало како треба. Глад је урадила своје и тањири су били полизани.
Чикица изађе пре нас, постави чуњиће, ткз препреке на клизавом и ето и нас. Требало је зајурити ауто до 45, 50 км/ч и онда нагло закочити чим се наиђе на клизаво, мало да се осети клизање, пустити гас, држати квачило све време, тада управљати и лагано, по потреби и осећају, кочити, вратити се на путању и то је то. Требам ли рећи да је већина, у којој сам био и ја, ово одрадила одлично, чак је Корса била на нивоу, можда не одлична али је положила тест, док она два Бе-еМ-Ве-а са летњим гумама... Један се окретао као блесав, јер електроника функционише тако што не дозовљава дуготрајно блокирање точкова али и кочи точкове како би предупредила окретање. Гуме биле летње, клижу се и то није упалило. Пируета за пируетом. А други се на крају забио у брдо поред! Буквално! Нови ауто али је завршио са земљом на хауби. Возач изађе, сав, и даље (!), поносан, провери да није нешто пукло, да нема делова које ваља покупити и врати се да проба поново. Једва су њих двојица успели да исконтролишу ауто и после трећег пута. Ј е д в а ! Лепо сам се провео, био мало и морални победник а госпођу срећем у фирми. Сада има прелеп осмех задовољства како је то она све лепо одрадила!
Поента је да сам заиста доста научио. Осетио, што је можда и битније. Стекао појам шта се може очекивати и тако смањио могућност панике у неким свакодневним ситуацијама. Скоро сам гледао неку емисију о рели возачима, и било ми је скоро па невероватно, да се у Финској, иначе држави која је дала највише светских рели шампиона, вожња полаже 3 (и словима три) године! Једна од ствари које човек мора да зна на полагању је да контролисано занесе ауто! Није ни чудо, живе близу поларног круга, вазда је поледица. Схватио сам поенту тога и питам се због чега ово што сам ја одрадио није обавезан део обуке у свим ауто школама на свету!? Знам да би онда то коштало више али колико више? Овај курс траје око осам сати и кошта 100€. Јел то много? Не бих рекао поготово за неког неискусног возача а чак смо и ми искуснији имали проблема. Непредвидивих и несхватњивих проблема. У одређеним ситуацијама нисам ни претпостављао да ми се ауто може тако понашати. А јесте. Изненадио ме. Овде је то изенађење било дозвољено, чак и добродошло, али на путу... Не бих рекао. Приликом повратка, обишао нас је један Голф, стара тројка, иако сам ишао максимално дозвољеном брзином. Као и још пар возила испред мене. Све нас је претекао, кроз „маказице“ се вратио у нашу траку, мало занео и једва одржао ауто на путу. Да је било мало кише... не знам и не желим да знам! Овде постоји фактор глупости који је свеприсутан али опет. Да ли је тај кретен имао икаквог појма шта ради? И колико његових колега је у возилима око свих нас?