Дан први. Позив на централу и јавља се аутомат. Ако хоћете ово, притисните 1. Ако хоћете оно, притисните 2. Ако нећете ни оно, ни ово али сте ипак отворени за могућност нечег трећег, притисните 3... И тако у круг. Немам појма колико сам дуго слушао снимљене одговоре али сам успео да схватим да морамо комплет сви на увид. Мама, тата и дете. Без изузетка.
Дан други. Телефонски позив упућен директно ка службенику државне испоставе ван њених граница.
„Добар дан. Амбасада, изволите.“
„Добар дан. Интересује ме шта је све, од докумената, неопходно донети приликом добијања пасоша за новорођенче?“
„Не много. Само извод из књиге рођених на интернационалном обрасцу.“
„Само то? Јесте ли сигурни? Питам јер мајка и ја имамо различите пасоше?“
„Не, не. Само то вам треба за пријаву детета.“
„Добро пријава, то ми је јасно, питам вас за пасош?“
„Не брините, то све иде после по реду.“
„Хвала вам и довиђења.“
„Довиђења.“
Дан трећи. Покушај заказивања термина за попуњавање образаца. Мирко је мали а до њих нам треба, брат-брату, око 2 сата вожње.
„Добар дан. Амбасада, изволите.“
„Добар дан. Разговарали смо јуче поводом пасоша за новорођенче али сам заборавио да вас приупитам да ли бисмо требали да направимо термин? Син је мали а пут је дуг. Поред тога ја морам да изостанем с посла читав дан и волео бих да све завршимо у једном дану. Ако је икако могуће.“
„Јасно, јасно... Не брините. Радимо ми сваког радног дана од 9 до 13 часова. Термин вам не треба јер нема гужве. Није то велика процедура. Само дођите и биће све брзо завршено.“
„Извињавам се али ћу да вас упитам још једном. Документи? Шта нам, оно беше, треба?“
„Само извод из књиге рођених на интернационалном обрасцу и то је то.“
„Хвала вам, довиђења.“
„Довиђења.“
Дан четврти. Веома рано ујутро. Извод из књиге рођених на интернационалном обрасцу је већ одавно спреман. На очигледно чуђење службенице у општини овог градића и на моје инсистирање, добили смо га у том облику. Иако је скупљи, узели смо га. Никад се не зна шта ће нам у амбасади тражити. Поред тог извода спремили смо све могуће и немогуће папире које смо пронашли у стану. Наравно, оне који се тичу нас као породице. Све то лепо спаковали, нахранили и преповили Мирка, спремили сендвиче, кафу и чај за нас велике па на пут. После два сата рулања по ауто-путу, стигосмо. Крајолик града у којем је амбасада неодољиво ме је подсетио на Сењак или Дедиње у Београду. Вила до виле. Порше је био најјефтинији модел аутомобила који је био паркиран на улици. Оно што нам је било најбитније је да смо били међу првима. Чим је видео бебицу у наручју, службеник је замолио тренутну клијентелу да се помери и пропусти нас. Диван гест.
„Добро јутро. Хтели бисмо да му направимо пасош.“
„Може, наравно. Ту је и мајка? Е, лепо. Дајте ми извод... да, да то је тај. Затим ваш венчани лист на интернационалном обрасцу, ваше пасоше и три слике вашег сина, ако хоћете плави пасош. За црвени би морали да чекате. Колико тачно, не знам. Док стигну подаци из Србије и ... вероватно неких пар месеци.“
„Значи чека се дуго. Очекивао сам највише месец дана јер нам треба већ средином маја. И откуд сад плави пасош? Зар се он може и даље добити? И те слике... Немамо слике.“ Заиста смо све остало имали.
„Немате слике!? Жао ми је, ако хоћете плави, без њих не иде. Морате их направити.“
„Рекли сте да се плави пасош добија брзо, дакле врло радо ћемо узети њега. Има ли шансе да ме упутите где да идемо да фотографишемо сина? Нешто међу овим кућеринама нисам приметио ни продавницу а камоли фото-радњу!“
„Није проблем. Крените...“ и стигнемо ми тамо где нам човек рече да идемо.
Биометријско фотографисање бебице за пасош је невероватно искуство. Једно од родитеља мора да је држи, наравно, а бебица мора да отвори очи и да гледа право у објектив! Е да га јебем! Како то њему, скоро четири недеље старом, да објасним? Били смо кловнови код фотографа, скакали, правили буку, штипкали га и успели! Слике ће бити готове за двадесетак минута. Ах, да. 19,99€ за 8 слика. Узели смо више јер је идеја била да одмах поднесемо и захтев за црвену сошку. Што да не? За ових 20 минута Мирко је поново јео, био преповијен и спреман за даља смарања. Узех слике и назад.
Већ је било пуно људи. Препознао нас је и опет нас пустио преко реда. Још једном диван гест с његове стране.
„Изволите, изволите.“
„Ево, ту су вам сва документа и три слике.“
„Одлично! Сачекајте двадесетак минута, само да одштампам па ћете ви да ми попуните пар образаца и готово. Брзо ћу ја.“
Узе нам све шта му је требало и изгуби се. Био сам напољу са сином кад ме позваше унутра. А унутра... као у свлачионици боксерског клуба „Бомбардери“ из Мале Моштанице после напорног тренинга. Мала просторија, прозори још мањи, затворени а доста душа. Елем, попунисмо ми шта треба кад се он огласи.
„Ево га пасош. Попуните ове обрасце и спремите 41€.“
„Хвала вам. Можемо ли одмах да предамо и за црвени па кад год буде готов, није проблем. Сад имамо овај а црвени кад стигне, добро је дошао.“
„Жао ми је, то не може. Да сте хтели само црвени, ми бисмо послали све податке у Србију, у општину где сте пријављени, они би тамо пријавили вашег сина, дали му матични број и направили тај пасош. Он би после стигао овде код нас и ви би га преузели. Овако, пошто сте добили плави, то све морате сами.“
„Полако, полако... Шта морамо сами? Јел ми то нисмо ни требали овде да долазимо? Не разумем?“
„Полако, биће да се нисмо разумели.“
„Сигурно се нисмо разумели. Молим вас објасните ми!“
„Овако. Ја све податке о малом Мирку шаљем у Србију и тамо би неко требао да подигне његово држављанство и извод из матичне књиге рођених, чим они то тамо заведу. Затим би тај, та, морао да вам те документе пошаље поштом и да их ви мени предате.“
Овде сам био на граници да га упитам: „Извините, можете ли да ме упутите како да стигнем до Амбасаде Хрватске?“ Али нисам. Био је прави моменат. Јеби га. Смирим се, удахнем пар пута и упитам: „Јел овaј пасош важи или не важи? Може ли, сме ли, моје дете с њим да прелази границу или не?“
„Може, може, наравно како да не! Све до краја године. Онда постаје неважећи па ћете морати у међувремену да му направите црвени и ето, нема проблема!“
„Да ја вас упитам још нешто. Због чега ми све ово нисте лепо рекли преко телефона, после два позива, већ сте навалили на интернационални извод из немачке књиге рођених?“
„Па тај вам документ треба да би сте пријавили дете.“
„И? ЈЕсам ли га пријавио? Кад га пријавим, шта онда да радим? Како да извадим пасош? Нама је потребан пасош.“
„Ево овако. Лепо сте донели сва остала документа и готова прича.“
Кад у овом тренутку нисам направио инцидент, никад нећу!
„Довиђења!“
Покупио сам моју малу, али битну, породицу и што пре сам напустио површину коју заузима ово легло превараната и запутио се назад. Нико у Србији више не добија плави пасош! А и зашто би кад пресовани, плави тоалет-папир важи само до краја године. Зато се он лепо фура дијаспори под нос. Двадесетак минута живота, четрдесетак еврића по човеку па лагано. Ко ће дочекати црвени!? Кад се само сетим колико се плави чекао док се није појавио црвени, јаооо... Лепо рече моја малена. Овако ће бити и са црвеним кад се буде појавио неки следећи, вероватно жути! Да не би оног пропуштања преко реда због бебице у наручју, што је невиђена реткост у Немачкој, не бих имао ни једну лепу реч да кажем.
Епилог. За путну исправу непостојеће државе се не чека. А и зашто би? У принципу је тако за све фалсификате на свету. Платиш колико ти кажу и за трен ока је готово. Мој син је добио пасош СР Југославије у којем пише да је по националности Југословен. Сад још само да му купим црвену мараму, плаву капицу са петокраком и да певамо: „Пионири малени, ви сте војска права...“ Бар ће деда да се одушеви, и да нас све редом зајебава, кад буде чуо да му је унук прво Југословен па тек онда Србин у сред Немачке! За српске путне исправе ћемо, ипак, морати сами да се потрудимо.