Prime Directive

И да будемо начисто. Вређање мене овде још и може да прође, задаћете коју рану мојој сујети, зарашће, нема везе, али вређање неког другог, на мом блогу, мојој авлији, не дозвољавам. Ово сматрам разбибригом и малом можданом гимнастиком а не огласним простором те ако неко жели некога да прозива, нек` лепо отвори свој налог па удри брате, сестро или шта си већ. Свађа и те клиначке глупости не долазе ни под који обзир! Није цензура већ немање разумевања за приземна срања. Ако ме нешто нервира и диже ми притисак је препирање ради препирања! Двоје не може да разговара ако имају исти став, то је јасно ко летњи дан у подне, али контрирање зарад самозадовољавања личне малограђанштине заиста нема шансу. Аргументовани ставови долазе у обзир, то волим и много ценим и надам се истима. Унапред хвала на разумевању.

Понешто о мени

Моја слика
Половина људи има константну жељу да другима прича приче и објашњава очигледно. Ја спадам у другу половину. Ако имам шта да кажем рећи ћу/откуцаћу овде па кога интересује, интересује. А кога не интересује... изгубио је 10 секунди живота док је и ово читао. Нек` тражи бољу кафану!

... а кога интересује више података о мени:

петак, 12. април 2019.

Како то да Индија не иде напред?

Заиста сам се ово много пута упитао.

Два пута сам био у Индији, на дужи период, боравио у не баш репрезентативном граду за индијске услове живота који је прерастао себе и индијске просеке, али ипак се и даље поставља питање. Како то да Индија са милијарду и бар још једно 300 милиона становника, са, откуд знам тачно али сигурно неколико милиона наоружаних војника, еј милиона (!), никако не успева да се оствари као зајебан фактор? Ни у свом суседству, ни у ширем азијском региону, а поготово не у свету. Када се погледају свима знане чињенице, рекло би се, сунце ти жарено види колико су велики, колико пространство заузимају и још су веома бројни. Држава која лежи на обали великог континента и мало гледа на комшије преко Хималаја, па десно на арапски свет преко Индијског океана и мало лево на расцепкане, измешане и доста подељене државице; годинама уназад се дрви о подивљалом расту индијске привреде, како су мајстори информационих технологија (и јесу, заиста сам се уверио у то) па још имају и статус нуклеарне силе! И? Шта су учинили са свим овим?

Ништа! И сумњам да хоће. Не ускоро, него било кад у будућности. Икада. Они себе изнутра уништавају. Добро, можда сам претерао са јачином одабраних речи али све и да ублажим не могу мање од тога да себе коче, укопавају у месту, и времену и простору. Имају то неко урођено, стално одсуство самопоуздања у систему одлучивања. Вазда неко оклевање у доношењу и спровођењу важних, па све до скоро безначајних, одлука само доприноси свеукупној недоследности. Ни мало не помаже свеприсутна корупција а сматрам да је изнад свега најгори онај мали, приземни, лицемерни и готово бизарно цинични каријеризам у целом систему. Уместо да је једна од великих сила овог века, заиста је само "држава која би хтела да постане светска сила".

Наравно, свако ко се мало информисао о том подконтиненту, ко их је посетио, радио или живео са њима, одмах ће рећи да је Индија једна демократска држава са предузимљивим и талентованим становницима, док је тужна истина да малодушни, од великих предузетника па до криминалних "бизнисмена" веома подмитљиви, политичари толику земљу воде као да је нека државица. Нека мала, од неких десетак милиона душа. Државна управа, бирократски и уопште административни систем је огроман, замршен и веома непрегледан, па кад се једном у њега уђе, у тај неисцрпни лавиринт папира, потврда, налога, потписа, образаца, формулара, овлашћења, овера и уплатница, преостаје само лутријска шанса за брз и јасан одговор. Своје двориште никако да уреде а још се налазе тамо негде између Кине и Пакистана, што сигурно није лако, онда ме не чуди што је баш Пекинг искористио ову празнину и њихову неспособност организације и наметнуо се као светска сила у Азији.

На моју велику жалост, у будућности ћу и даље морати да сарађујем са њима јер су све јефтинији и јефтинији када се ради о радној снази а то је великој корпорацији, за коју тренутн орадим, најважнија ставка.

петак, 5. април 2019.

Језеро Мађоре ("Lago di Maggiore"), новембар 2015. године

                Док је на врховима швајцарских Алпа почео снег да пада, у подножју, дакле у сеоцету у којем сам имао преноћиште, је почела субота баш онако како не треба. Киша са додатком ветра. Предивно време да се не иде нигде. Или да се оде негде, што даље. Е па, ово друго долази у обзир јер сам био у соби у којој, да сам нешто виши, могао сам да раширим руке и додирнем супротне зидове док главом ударам у пафон. ТВ сам имао, приступ нету такође али то све има своје границе. Није било шансе да преседим викенд поред компа или неког другог екрана! Колега и ја смо сели у Голфа и гас!
              Отишао сам путем којим сам хтео мотором али време није дало а ни сада није било пуно боље, све док нисам прошао врх. До тог врха, који се зове Сан Бернандино, температура једва око нуле, ниски облаци, снег и влажан пут. Поред ауто-пута иде и лепши, локални пут али он је баш зезнут због поледице. Пут преко је давно преусмерен на тунел који се, кратко након уласка, спушта доста стрмо ка другој страни планине. У једном тренутку, клима уређај у ауту је почео да шизи и да се понаша крајње непредвидиво. Ни колега ни ја нисмо имали појма шта се збива. Мотор иде нормално, вуче, не штуца а клима мало удувава топао, мало хладана ваздух, час се замагле сви прозори, час су чисти а на диспелју бројке само шетају. Све је било јасно чим смо изашли из тунела. Након тог врха, само сунце. Све до језера температура није падала испод 20°C. За кратак временски период смо са нуле и велике влажности дошли до топлог и сувог времена. А поред воде је било и више. Милина... Као и увек, ево и слика да поткрепе причу.

                Овако су изгледали небо и околина кад сам кренуо.







             После Сан Бернандина...





            На крају, језеро. Кад се посматра на мапи, примети се да је, онако, веће а поред њега је утисак као на обали мора. У питању је област града Локарно ("Locarno").







Јесен је и зима су ишарали обалу оним најлепшим бојама...





... а опет, ту су и палме. Небично лепа мешавина природе.






             И наравно, пауза за кафу. Увек пијем еспресо, кратак, црни и без шећера али овог пута нисам, већ невероватно лепо и укусно припремљен капућино "Café Lago", како се зове и кафић. Нека чоколада, еспресо и пена од млека су били тако добро искомбиновани да сам на препоруку конобара морао да одступим од правила. И нисам погрешио.


Пратиоци

Претражи овај блог

...

free counters